Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΠΕΙΡΑΣ - ηλεκτρονικά βιβλία!

• Καλησπέρα σε όλους! Έψαξα πολύ, είδα πολλά βίντεο, βρήκα πληροφορίες και έγραψα το πρώτο βιβλίο ιστορίας του Wizard101, ξεκινά με τη δημιουργία της Σπείρας και τελειώνει τη στιγμή που ο "μάγος", δηλαδή εμείς φτάνει στη Μαγούπολη.

(Σημείωση: Ορισμένα πράγματα που μαθαίνουμε στο δεύτερο μέρος της Εμπύρεας, δείχνουν πως κάποια κομμάτια του βιβλίου δεν γράφουν σωστά πράγματα, αλλά εδώ και 10 χρόνια όπως τα γράφω τα ξέραμε οπότε μην με κράξετε ^^. Ούτος η άλλως η Εμπύρεα2 δεν έχει έρθει ακόμα σε εμάς, άσχετα αν βλέπουμε βιντεάκια του Blaze LifeHammer xD)

:critical:KΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ!:critical:

(Αν παρατηρήσετε ορισμένα λάθη δεν φταίω εγώ, απλά όταν το ανέβασα στο google drive το άλλαξε κάπως .-.):allFirends::allFirends:

image.png

SPIRALVISION SONG CONTEST - JUNE 2019!

:myth: Φρεντ Νόμισμα Ιστορίας - 130 level :myth:

:mrLincoln_01: Επισκεφθείτε το κανάλι μου για σειρές, ταινίες και διαγωνισμούς πάντα με κέντρο το Wizard101! :goblers_01:

• Λοιπόν, να πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Πρώτα πρώτα πολλά πολλά μπράβο για την προσπάθεια! Νομίζω ότι λείπει ένα τέτοιο βιβλίο από το φόρουμ, όπου θα υπάρχει συγκεντρωμένη όλη η ιστορία! Μακάρι να το συνεχίσεις και να το ολοκληρώσεις, για να το διαβάζουμε και να μαθαίνουμε (προσωπικά έμαθα πολλά που δεν τα ήξερα).

Κάποιες παρατηρήσεις μόνο κι αν θες τις λαμβάνεις υπόψη:

1. Στην αρχή γράφεις: Κάποια στιγμή ο Παππούς Αράχνης δημιούργησε την «Μεγάλη Προφητεία»...

Εδώ αν θυμάμαι καλά, δεν έγινε σε κάποια άσχετη στιγμή, αλλά όταν χώρισε η Αράχνη και το Κοράκι. Βέβαια, δεν ξέρω όλη την ιστορία ή μάλλον δεν μας έχουν πει πώς έγινε (?) αλλά είμαι βέβαιη ότι ο παππούς δεν πήρε καλά τον χωρισμό... :rolleyes:

2. Ο Μερλ νομίζω δεν μας επιλέγει ο ίδιος, αλλά το μαγικό βιβλίο μας δείχνει και ερχόμαστε στην Σπείρα αρχικά.

3. Επίσης, εάν το εξελίξεις περισσότερο το εγχείρημά σου, θα ήθελα αν γινόταν να βάλεις περισσότερες λεπτομέρειες μέσα :)

Αλλά πέρα από ότιδήποτε άλλο, συγχαρητήρια και πάλι για την προσπάθειά σου! Και για τον "στολισμό" του κειμένου με τις φωτογραφίες, τις επεξηγήσεις και όλα!

έντιτ: Τι είναι τα Φρουδλίνγκς; Τα συναντάμε κάπου και δεν το θυμάμαι; :?:

• Όπως είπα έψαχνα και έβρισκα από πολλά διαφορετικά site πληροφορίες... και αυτό που με ταλαιπώρησε ήταν πως όλα ήταν στα Αγγλικά. Παράδειγμα εκεί γράφω το

Τάγμα του Κόκκινου Τριαντάφυλλου ενώ στον ελληνικό σέρβερ το λένε "του Αργυρού τριαντάφυλλου" (το είδα χθες που βοήθησα σε αποστολή και είχα ήδη τελειώσει

το βιβλίο). Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν μπορώ να ξερώ ακριβώς τι μετάφραση του κάθε ονόματος. Τα Φρουδλίνγκς μπορεί να τα έχουν μεταφράσει αλλιώς.. δεν

ξέρω. Πάντως εγώ και το μεταφορικό μου κάναμε υπερωρίες με σκοπό να δω τα Ελληνικά ονόματα των περισσότερων. ^^

Εγώ επηρεάστηκα από τη φράση "Ohh the spell is working" που ακούμε με το που ερχόμαστε στο παιχνίδι από τον Μερλ :P

Όσο για τη μεγάλη προφητεία... είδα σε 2-3 εκδοχές ότι επειδή την έφτιαξε ο Παππούς Αράχνης κλειδώθηκε στη μαύρη τρύπα από τη Ράβεν :/

Επίσης ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

image.png

:mrLincoln_01: Επισκεφθείτε το κανάλι μου για σειρές, ταινίες και διαγωνισμούς πάντα με κέντρο το Wizard101! :goblers_01:

• Ευχαριστώ Mellow :)

image.png

• Μπράβο! Πολύ καλή προσπάθεια, για όποιον θέλει να δει την ιστορια του παιχνιδιου που εχει πολυ ενδιαφερον, αλλα και για οσους στις αποστολες την προσπερασαν και θελουν να δουν τη σειρα ή δεν την θυμούνται!

Πολύ καλή κίνηση, μπράβο! Αν θέλεις βοήθεια με κάποιο site που μπορεί να σου δώσει πληροφορίες στα Ελληνικά για κάποια ονόματα και μετάφραση απο το ξένο wiki είναι νομίζω o UmbraKing που έχει ασχοληθεί αρκετά με την Ελληνική wiki και με την ιστορία του παιχνιδιού και συνεργαζόμαστε.

Και πάλι μπράβο σου πάντως!

• Μπράβο Φρέντο μου, ελπίζω να το ολοκληρώσεις και καλό θα είναι να γράψεις κάτι και για αυτό που κάνουμε αυτό το Σάββατο, όπου μπορεί ναι ενδιαφέρει πολύ το ελληνικό community! καθώς είσαι ο owner και θα πρέπει να το γράψεις εσύ [(ήθελα να το γράψω εγώ ως μέλος αλλά καλό θα ήταν να πάρουμε τις πληροφορίες από εσένα), (ελπίζω να κατάλαβες για ποιο πράμα μηλάω)]

• @Fred-o Espresso η δουλειά που έκανες είναι πολύ καλή και να το συνεχίσεις, τα ονόματα θα τα βρεις. Θα λύσω 2 απορίες που είδα και νομίζω ότι μπορώ να τις λύσω:

- Οι Froundlings, είναι στο Froudling Village δηλαδή το χωριό Κακούληδων στην Μοίρα με τους Κακούς Κακούληδες.

- Η προφητεία: κατά τη διάρκεια της περιόδου του πρώτου κόσμου ο Παππούς Αράχνη δημιούργησε τα κακά πνεύματα που ήθελαν να καταβροχθίσουν το φως. Λόγω της ανάμειξης του Παππού Αράχνη, ξέσπασε πόλεμος και τα παιδιά του Μπάρτμπλι κατέστρεψαν τον πρώτο κόσμο. Η Γιαγιά Ράβεν πολέμησε τον παππού Αράχνη και τον έριξε στην βαθύτερη τρύπα του πρώτου κόσμου, κλειδωμένη από την Γιαγιά Ράβεν. Όταν έπεσε εκεί η καρδιά του έσπασε κι εκεί νομίζω ότι χωρίσανε. (Όπως πολύ σωστά ανέφερες και στην ιστορία σου). Αιώνες αργότερα, ο παππούς Αράχνη απελευθερώθηκε από τη φυλακή του και δημιούργησε ένα σχέδιο να καταστρέψει την σπείρα το οποίο ξεκινάει με την προφητεία.

1jhy.gif

• Αυτό που λες ανακαλύπτετε στην Εμπύρεα και το έγραψα πάνω πάνω. Οι αποκαλύψεις που γίνονται στο τελικό μπουντρούμι της Εμπύρεας δεν συμπεριλαμβάνονται σε

αυτό το βιβλίο. Έγραψα ό,τι γνωρίζαμε μέχρι πρόσφατα για τον πρώτο κόσμο. Στα επόμενα βιβλία που θα αναγράφεται το στόρυ των αποστολών θα γραφτεί η αλήθεια

για τον Παππού Αράχνη.

image.png

• Μπράβο Φρέντο μου, ελπίζω να το ολοκληρώσεις και καλό θα είναι να γράψεις κάτι και για αυτό που κάνουμε αυτό το Σάββατο, όπου μπορεί ναι ενδιαφέρει πολύ το ελληνικό community! καθώς είσαι ο owner και θα πρέπει να το γράψεις εσύ [(ήθελα να το γράψω εγώ ως μέλος αλλά καλό θα ήταν να πάρουμε τις πληροφορίες από εσένα), (ελπίζω να κατάλαβες για ποιο πράμα μηλάω)]

Μπρίαν δεν σκοπεύουμε να γίνει κάτι μεγάλο αυτό. Μίλησα σε 2 υποστηρίκτριες για τη σχολή αλλά όχι με σκοπό να το διαδώσω και να έρθουν κ' άλλοι. Είναι καλό να

είμαστε μεταξύ μας, να γνωριζόμαστε και να μην είμαστε 1000 άτομα που δεν ξέρουμε ο ένας τον άλλον. Δεν θα δημοσιοποιήσω τη σχολή όσο ωραίο και αν φανεί και

κάποιους δυστυχώς. Ο μόνος τρόπος για να παίξουν όλοι, είναι να κάνει κάτι τέτοιο το ίδιο το Wizard... εξ άλλου η σχολή δεν ανήκει σε εμένα αλλά στη Ζωή που είναι

η διευθύντρια.

image.png

• Θερμά Συγχαρητήρια!! Πάρα πολύ καλή και δουλειά!! Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να συνεχίσεις αυτην τη δουλειά και να την ολοκληρώσεις, και γιατί όχι, στο μέλλον να έχουμε και κανονικό βιβλίο!! Εγώ θα το αγόραζα :)

GREECE

*ice* :ice:Λόγκαν Λάμση Παγετού lvl125 :ice: *ice*

*death* :death:Κρις Άσμα Θανάτου lvl130 :death: *death*

*storm* :storm: Νέιθαν Λάμψη Γερακιού lvl77 :storm: *storm*

*ice* :ice: ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΓΟ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΝΙΓΕΙΣ :ice: *ice*

Check out my youtube channel-> Logan IceGlare

Edited once, last by tasos444 ().

• ευχαριστώ πάρα πολύ Λόγκαν :)

image.png

• Fred-o Espresso

Changed the title of the thread from “Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΠΕΙΡΑΣ! - νέο βιβλίο!” to “Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΠΕΙΡΑΣ - ηλεκτρονικά βιβλία!”.

• Το 2ο βιβλίο της Ιστορίας της Μαγείας έρχεται σύντομα...! :world_WC: :world_KT: :world_MB: :world_MS: :world_DS:

image.png

• Το πρώτο κεφάλαιο του δευτέρου βιβλίου είναι εδώ! Ένα φρεσκάρισμα στο storyline της Μαγούπολης! Ιδανικό για όσους πατούσαν "περισσότερα" χωρίς έλεος. 8o

:critical: Κάντε κλικ εδώ! :critical:

image.png

• Πάρα πολύ ωραίο εγχείρημα!! Είναι πολύ ωραίο που υπάρχει κάπου στα ελληνικά η ιστορία του παιχνιδιού! Αν εξαιρεθούν κάποια ψιλοορθογραφικά λάθη, η όλη προσπάθεια είναι τέλεια!! Συγχαρητήρια, περιμένουμε τα επόμενα!! :)

GREECE

*ice* :ice:Λόγκαν Λάμση Παγετού lvl125 :ice: *ice*

*death* :death:Κρις Άσμα Θανάτου lvl130 :death: *death*

*storm* :storm: Νέιθαν Λάμψη Γερακιού lvl77 :storm: *storm*

*ice* :ice: ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΓΟ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΝΙΓΕΙΣ :ice: *ice*

Check out my youtube channel-> Logan IceGlare

• Μπράβο Φρέντο μου! Επιτέλους να μάθουμε και εμείς τη Ιστορία. Βέβαια δεν είμαι από αυτούς που πατάνε περισσότερα χωρίς να διαβάζουν αλλά δεν θυμάμε τίποτα. So, ελπίζω να φτιάξεις και 3ο βιβλίο κάποτε.

Edit: Οι φωτογραφίες δεν μου φαίνονται ;(.

• Συγχαρητήρια για τα βιβλία αυτα που εφτιαξες! Ηθελα να ρωτησω κατι για το 2ο Βιβλιο σου. Ειναι μονο για την ιστορια της μαγουπολης ή εχει και για κροκοτοπία?

• πάει μέχρι Δρακοτοπία, θα το συνεχίσω στο μέλλον

image.png